1992 yılında Türkiye ve Fransa arasında imzalanan milletlerarası anlaşmayla kurulmuş olan Galatasaray Üniversitesi, öğretim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesidir.

Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü lisans eğitimi öğrencilere iktisadi analizin gerektirdiği matematiksel ve istatistiksel yöntem ve araçları sağlar ve sosyal bilimlerin diğer alanlarına ilgi göstermelerini teşvik eder. Bölümümüz, bu hedefleri kapsamında, Matematik Bölümü ile çift ve yan dal, İşletme Bölümü ve Endüstri Mühendisliği Bölümü ile yan dal programları sunmaktadır.

İktisat Bölümü, uluslararası yeterliliği olan öğrenciler yetiştirmektedir.

  • Bu hedef doğrultusunda, Paris 1 Panthéon Sorbonne Üniversitesi’ndeki İktisat Bölümü ile birlikte, Paris 1 Üniversitesi’nden davetli öğretim üyelerinin de katılımıyla çift diploma programı sunmaktadır. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Galatasaray Üniversitesi İktisat Lisans diploması yanında Paris 1 Üniversitesi İktisat Lisans diplomasını almaya hak kazanmaktadırlar.
  • İktisat Bölümü öğrencileri Erasmus öğrenci değişim programından yararlanmaya teşvik eder. Değişim programına katılan öğrenciler, lisans öğrenimlerinin üçüncü veya dördüncü yılında bir dönem Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelerde eğitim alırlar.

Bölümümüz lisans eğitiminin yanı sıra İktisat Tezli Yüksek Lisans Programı, Finansal Ekonomi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve İktisat Doktora Programı sunmaktadır. Bölüm araştırma faaliyetleri Galatasaray Üniversitesi İktisadi Araştırmalar Merkezi (GİAM) bünyesinde yürütülmektedir.

Programlar ve araştırma faaliyetleri hakkındaki bilgilere bu sayfadaki bağlantıları kullanılarak ulaşabilirsiniz. Bilgileri faydalı bulacağınızı umuyoruz.